Dlh ku koncu roka 2025
83,96 mld. €- Podiel na HDP
- 60,5 %
- Pozorovanie
- 31. 12. 2025
Vývoj verejného dlhu, mzdy, ceny bývania a dostupnosť v ôsmich krajoch.
Konsolidovaný hrubý dlh celej verejnej správy (sektor S13), nie iba ústrednej vlády. Ročné stavy ku koncu roka od 2000 po 2025 podľa Eurostatu.
Zdroj: Eurostat gov_10dd_edpt1 · Eurostat aktualizoval dataset 21. 10. 2026 · stiahnuté 22. 10. 2026 · posledné pozorovanie: stav ku 31. 12. 2025
Dve rôzne veličiny. Nominálny dlh rastie v eurách, kým podiel na HDP (p. b. = percentuálne body) závisí aj od rastu nominálneho HDP. Dlh môže v eurách rásť, a pritom jeho podiel na HDP klesať.
Stav ku koncu roka · 2000–2025 · Eurostat
Os začína od nuly. Hodnoty sú ročné stavy ku koncu roka, nie priemery ani mesačné údaje. Posledný rok môže Eurostat pri ďalšom oznámení revidovať.
| Rok | Verejný dlh mld. € | Dlh v % HDP | Ročná zmena mld. € | Ročná zmena dlhu % |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 83,96 | 60,5 | +6,23 | +8,0 |
| 2024 | 77,73 | 58,9 | +8,85 | +12,8 |
| 2023 | 68,88 | 55,5 | +5,37 | +8,5 |
| 2022 | 63,51 | 57,7 | +2,15 | +3,5 |
| 2021 | 61,36 | 60,2 | +6,27 | +11,4 |
| 2020 | 55,09 | 58,3 | +9,70 | +21,4 |
| 2019 | 45,39 | 48,1 | +0,91 | +2,1 |
| 2018 | 44,48 | 49,4 | +0,83 | +1,9 |
| 2017 | 43,65 | 51,4 | +1,10 | +2,6 |
| 2016 | 42,55 | 52,1 | +1,08 | +2,6 |
| 2015 | 41,47 | 51,6 | +0,60 | +1,5 |
| 2014 | 40,88 | 53,4 | +0,12 | +0,3 |
| 2013 | 40,76 | 54,6 | +2,65 | +7,0 |
| 2012 | 38,11 | 51,7 | +7,11 | +23,0 |
| 2011 | 30,99 | 43,3 | +3,05 | +10,9 |
| 2010 | 27,94 | 40,7 | +4,62 | +19,8 |
| 2009 | 23,32 | 36,4 | +3,69 | +18,8 |
| 2008 | 19,63 | 28,6 | +2,42 | +14,0 |
| 2007 | 17,21 | 30,4 | +1,67 | +10,7 |
| 2006 | 15,54 | 31,5 | +1,56 | +11,1 |
| 2005 | 13,99 | 35,0 | -1,03 | -6,9 |
| 2004 | 15,02 | 42,0 | +1,86 | +14,1 |
| 2003 | 13,16 | 43,6 | +0,81 | +6,6 |
| 2002 | 12,35 | 45,6 | -0,06 | -0,5 |
| 2001 | 12,41 | 51,4 | +1,43 | +13,0 |
| 2000 | 10,98 | 50,6 | — | — |
Ročná zmena = rozdiel oproti predchádzajúcemu kalendárnemu roku. Ak predchádzajúci rok chýba, zobrazí sa „—“ a zmena sa nedopočítava. Hodnoty v mld. € sú prepočtom z údajov Eurostatu v mil. € (÷ 1 000) a zaokrúhlené na dve desatinné miesta.
Konsolidovaný hrubý dlh sektora verejnej správy (S13, ukazovateľ GD) podľa metodiky ESA 2010 a postupu pri nadmernom deficite (EDP). Ide o celkové záväzky celej verejnej správy – ústrednej vlády, miestnej samosprávy a fondov sociálneho zabezpečenia – v nominálnej (menovitej) hodnote ku koncu roka. Zahŕňa hotovosť a vklady (AF.2), dlhové cenné papiere (AF.3) a úvery (AF.4). „Konsolidovaný“ znamená, že záväzky medzi jednotkami verejnej správy sa navzájom odpočítajú.
Nie je to len dlh štátneho rozpočtu ani ústrednej vlády. Neobsahuje záruky ani budúce záväzky, napríklad z dôchodkového systému, a nie je to čistý dlh (po odpočítaní finančných aktív).
Dlh je nahromadený stav záväzkov ku koncu roka. Deficit verejnej správy je ročný tok: rozdiel medzi príjmami a výdavkami za jeden rok. Deficit dlh zvyšuje, no dlh sa medziročne mení aj z iných dôvodov, napríklad pri zmene hotovostných rezerv alebo kurzov. Tento prehľad deficit nezobrazuje.
Nominálny dlh (mld. €) udáva sumu záväzkov v eurách. Dlh v % HDP ju porovnáva s ročným nominálnym HDP, takže sa môže znížiť, aj keď dlh v eurách rastie, ak HDP rastie rýchlejšie. Zmena podielu sa udáva v percentuálnych bodoch (p. b.), nie v percentách. Referenčná hodnota 60 % HDP v grafe pochádza z protokolu o postupe pri nadmernom deficite pripojeného k zmluvám EÚ; nejde o limit národného ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Pozorovanie je stav ku koncu roka (31. 12.). Eurostat uvádza, že členské štáty údaje oznamujú dvakrát ročne a pri každom oznámení ich môžu revidovať aj za staršie roky; údaje oznámené do 1. apríla sú predbežné a revidované ročné údaje prichádzajú do 1. októbra. Tento prehľad preto neprepisuje históriu potichu: každú zmenu už zverejnených hodnôt musí najprv skontrolovať človek.
92a8f1eac0492ffb…10cd15e948c39192…Filtre: geo=SK, freq=A, sector=S13, na_item=GD, unit=MIO_EUR (nominálny dlh) a unit=PC_GDP (dlh v % HDP). Prepočet na miliardy, ročné zmeny, 5- a 10-ročné prírastky a vizualizáciu pripravil Finpilot; Eurostat za ne nezodpovedá. Nejde o živé údaje ani investičné odporúčanie.
Každý ukazovateľ má vlastné pozorované obdobie. Národné údaje sa nevkladajú namiesto chýbajúcich regionálnych hodnôt.
Harmonizovaná miera ILO, vek 15–74. Nie evidencia úradov práce.
Eurostat · nezamestnanosť ILOByty a domy spolu. Nejde o realizované predaje.
Analytici NBS · United Classifieds · NARKSNáklady na bývanie nad 40 % disponibilného príjmu. Zlom v časovom rade (b).
Eurostat · EU-SILCPriemerná ponuková cena bytov a domov podľa NBS. Nie transakčná cena ani cena samotných bytov.
Regionálne ceny: overený výber za 2. štvrťrok 2024 a 2025, nie najnovšie ceny. Pre 2. štvrťrok 2026 máme mzdy; presné regionálne ceny v snímke nie sú overené. Pokrytie a zdroje ↓
Snímka overená 19. 10. 2026. Dátumy pozorovaní a publikácií sa líšia; nejde o živé údaje.
Stupnica: od nižších k vyšším hodnotám. Obrysy: plný = vybraný kraj, prerušovaný = porovnávaný.
Mapa: Natural Earth, zovšeobecnené hranice. Nie katastrálna mapa.
Ponuková cena bývania · 2. štvrťrok 2025
Ponuková cena bývania · 2. štvrťrok 2025
Porovnanie druhých štvrťrokov. Chýbajúce hodnoty sa nedopĺňajú.
Bratislavský krajPrešovský kraj
Pre tento ukazovateľ nie sú dostupné historické pozorovania.
| Obdobie | Bratislavský kraj | Prešovský kraj |
|---|---|---|
| 2. štvrťrok 2024 | 3 127 | 1 818 |
| 2. štvrťrok 2025 | 3 549 | 2 178 |
| 2. štvrťrok 2026 | Nedostupné | Nedostupné |
| Kraj | Hrubá mzda €/mesiac | Ponuková cena €/m² | Cena medziročne % | Cena 60 m² / ročná hrubá mzda |
|---|---|---|---|---|
| 1 960 | 3 549 | 13,5 | 9,1 | |
| 1 548 | 1 935 | 5,3 | 6,3 | |
| 1 493 | 1 690 | 7,7 | 5,7 | |
| 1 390 | 1 503 | 7,9 | 5,4 | |
| 1 456 | 2 038 | 12 | 7 | |
| 1 483 | 1 714 | 9,7 | 5,8 | |
| 1 299 | 2 178 | 19,8 | 8,4 | |
| 1 629 | 2 508 | 20,2 | 7,7 |
Tabuľka je plnohodnotnou alternatívou mapy. Po zapnutí JavaScriptu môžete kraj vybrať aj jeho názvom. Nezamestnanosť zobrazená vyššie je národná; regionálnu mieru v tejto snímke nepublikujeme.
Vyššia mzda automaticky neznamená dostupnejšie bývanie. Rozhoduje aj cena, veľkosť nehnuteľnosti a finančná situácia domácnosti.
Istina, LTV a fixácia zrozumiteľnePriemerná ponuková cena za m² × zvolená plocha ÷ (12 × hrubá mesačná mzda). Oba vstupy musia byť z rovnakého kraja a rovnakého štvrťroka. Výsledok udáva násobok jednej ročnej hrubej mzdy, nie počet rokov, za ktoré si domácnosť nasporí na bývanie.
Neodpočítava dane, odvody ani životné výdavky; nezahŕňa ďalšie príjmy domácnosti, úroky, vlastné úspory, poplatky či náklady prevádzky. Nie je ukazovateľom schválenia úveru, osobným odporúčaním ani oficiálnym indexom dostupnosti NBS.
Regionálne hodnoty z komentárov NBS vychádzajú z ponúk bytov a domov (United Classifieds, NARKS, NBS). Výsledná predajná cena sa môže líšiť. Priemer mení aj zloženie inzerovanej ponuky. Model 60 m² preto neznamená cenu typického 60 m² bytu v danom meste.
Mzda je priemer zamestnancov podľa štatistického výkazníctva ŠÚ SR, bez podnikateľských príjmov a s odhadom miezd zamestnancov súkromných podnikateľov. Nie je mediánom ani čistým disponibilným príjmom domácnosti. Reálny index očisťuje vývoj mzdy o rast cien; percentuálnu zmenu zobrazujeme ako index mínus 100.
Harmonizovanú národnú nezamestnanosť ILO preberáme z existujúcej snímky Eurostatu. Nezamieňame ju s evidovanou nezamestnanosťou. Definície a celá makroekonomická história →
Eurostat EU-SILC: podiel obyvateľov žijúcich v domácnostiach, ktorých celkové náklady na bývanie po odpočítaní príspevkov presahujú 40 % disponibilného príjmu po odpočítaní príspevkov. Vek aj pohlavie: spolu; všetky príjmové skupiny. Nejde o podiel splátky hypotéky na hrubej mzde.
Údaj za 2025 má príznak b — zlom v časovom rade. Zmenu oproti 2024 preto neprezentujeme ako porovnateľné zlepšenie.
Pre regionálne ceny máme vizuálne overené číselné popisy máp z publikácií za 2. štvrťrok 2024 a 2025. Publikácia za 2. štvrťrok 2026 uvádza presnú cenu za Slovensko, regionálne grafy však nemajú presné číselné popisy. Výšku stĺpcov neodhadujeme. Chýbajúci vstup znamená nedostupný pomer aj medziročnú zmenu; národným priemerom ho nenahrádzame.
Výber druhých štvrťrokov nepredstavuje úplnú históriu. Starú metodiku NBS do roku 2021 k týmto pozorovaniam nepripájame. Údaje môžu byť revidované, nejde o živý prenos.
Overenie snímky: 19. 10. 2026. Overenie nie je dátum pozorovania ani prísľub aktuálnosti. Výber, prepočty, mapové farby a vysvetlenia pripravil Finpilot; poskytovatelia ich neschvaľujú ani za ne nezodpovedajú.
np3112qr
np3112qr: kraj / SR; jednotlivý 2. štvrťrok, EUR, 2024–2026. Čiastkové ani celoročné kumulácie nepoužívame.
pr0204qs
pr0204qs: SR; jednotlivý 2. štvrťrok, index reálnej mzdy, 2024–2026.
Housing commentary, 2024 Q2 · Publikované 6. 8. 2024
Graf 5: presné číselné popisy mapy, všetkých osem krajov. Hodnoty v €/m², podľa publikácie za príslušný štvrťrok.
Housing commentary, 2025 Q2 · Publikované 5. 8. 2025
Graf 5: presné číselné popisy mapy, všetkých osem krajov. Hodnoty v €/m², podľa publikácie za príslušný štvrťrok.
Housing commentary, 2026 Q2 · Publikované 4. 8. 2026
Presné národné údaje 3041 €/m² a medziročná zmena 9,5 %. Regionálne ceny: nedostupné.
ilc_lvho07a
ilc_lvho07a: SK, A, PC, TOTAL (vek aj riziko chudoby), T; 2023–2025. Príznak b v roku 2025.
ŠÚ SR: CC BY 4.0; vybrané údaje preberáme z novej STATdata, nie z už neaktualizovaného DATAcube. Zdroj: Eurostat; za vlastné prepočty zodpovedá Finpilot. Dokumenty NBS nemeníme; komentáre vyjadrujú názory analytikov, nie oficiálne stanovisko NBS. Vybrané čísla a vlastné výpočty odlišujeme od originálnych publikácií. Mapa: Natural Earth, public domain; výber a projekcia Finpilot.
Nie. Tu zobrazená priemerná hrubá mzda nie je medián ani čistá výplata. Sama nehovorí, aký príjem má konkrétna domácnosť.
Nie. Ide o ponukové ceny podľa uvedeného zdroja a obdobia. Konkrétna nehnuteľnosť sa môže predať za inú cenu a líši sa aj jej stav či poloha.
Nie. Regionálny model pomáha porovnať ceny a príjmy. Banka posudzuje vašu situáciu, záväzky aj nehnuteľnosť samostatne.
Cenu vybraného bývania si prepočítajte v hypotekárnej kalkulačke. Vlastné zdroje na bývanie naplánujte cez finančný cieľ a pozrite si možnosti sporenia.